Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
25 postów 2647 komentarzy

fretka

fretka - Dresiara

Lista Orwella

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wielka Brytania jest zszokowana.

 

Duma Brytyjczyków, światowej sławy pisarz George Orwell, który jako pierwszy w antyutopii „1984” odkrył wszystkie okropności totalitaryzmu, jak się okazało, obnażył system donosów z głęboką znajomością tej sprawy. Oprócz powieści wielki pisarz umiejętnie je komponował.

Powojenna Anglia. Młoda kobieta przychodzi do sanatorium do pacjenta. Jest piękną ulubienicą londyńskiej bohemy literackiej. Trzy lata temu oświadczył się jej. Chociaż czuła do niego „głębokie i szczególne uczucie”, nie chciała za niego wyjść. Pozostali przyjaciółmi.
Przyszła do niego z prośbą. Ma okazję pomóc swojej ojczyźnie. Ma cenne informacje, które bardzo chciałaby otrzymać. Zgodził się.
Tak więc światowej sławy pisarz George Orwell przekazał pracownikowi tajnego działu badań informacji Celii Kirman listę tych, których podejrzewał o niewybaczalne sympatie dla komunistycznych pomysłów.

Niebieska książka
Niedawno opublikowano pierwsze pełne 20-tomowe kolekcję dzieł George'a Orwella. Wielbiciele pisarza czekali na jego pojawienie się od kilku lat: z powodu powtarzających się zmian wydawców i trudności finansowych nie można było tego długo zrobić. Jednak wielotomowy Orwell znalazł się w centrum uwagi nie tyle ze względu na jakość komentarzy i skalę pracy redakcyjnej, ale ze względu na ostatni tom, w którym opublikowano dziennik pisarza.
Brytyjskie społeczeństwo dokonało fenomenalnego odkrycia. Główny bojownik totalitaryzmu, który wymyślił „Myślozbrodnia” i „Wielkiego Brata”, jak się okazało, czujnie obserwował poglądy polityczne aktorów, pisarzy, dziennikarzy, publiczności i mężów stanu. W specjalnym niebieskim zeszycie Orwell skrupulatnie zapisał nazwiska tych, którzy z jego punktu widzenia stosowali się do poglądów komunistycznych, sympatyzując z komunistami i, ogólnie rzecz biorąc, z definicji Orwella (wyraźnie pożyczonej od komunistów radzieckich), był „towarzyszem podróży”. Wśród nich wymienić można na przykład aktora Charliego Chaplina oraz aktora i reżysera Orsona Wellesa. Teraz ta książka jest opublikowana po raz pierwszy (nazwiska 36 wciąż żyjących bohaterów są pomijane). Komentarze towarzyszące niektórym nazwiskom odzwierciedlają niepochlebne podejście autora do osobistych, mentalnych i innych cech opisywanej osoby. Oto niektóre z nich:

- pisarz Bernard Shaw „wyraźnie ma prorosyjskie stanowisko we wszystkich najważniejszych kwestiach”;
- aktor Michael Redgrave, „prawdopodobnie komunista”;
- piosenkarz Paul Robson „naprawdę nie lubi białych”;
- pisarz John Steinbeck - „fałszywy, pseudo-naiwny pisarz”;
- pisarz John Boynton Priestley „antyamerykański”, „zarabia dużo pieniędzy w ZSRR”;
- poeta Stephen Spender jest „bardzo niewiarygodny i podlega wpływom innych ludzi”, ma „tendencje homoseksualne”.
Na liście znajduje się ponad 130 nazwisk. Wiele cech, które Orwell nadał „towarzyszom podróży”, mogło równie dobrze pochodzić z ust prokuratora Wyszyńskiego w jednym z sowieckich procesów „wrogów ludu”: „liberał, który stracił umysł”, „bezczelny i głupi”, „raczej głupi”, „ograniczony” „głupiec, ale bardzo bogaty”. Ale wielu z tych ludzi uważał za przyjaciół lub przynajmniej do podobnie myślących .

Darmowy  informator
Ale najgorsze nie jest nawet to, że uniwersalny idol, model uczciwości , okazał się autorem takich wątpliwych wpisów w pamiętniku, ukazujących przyjaciół i znajomych. Główny problem jest inny. Okazało się, że w 1949 r., na krótko przed śmiercią, Orwell przeniósł 35 nazwisk ze swojej listy do działu badań informacji brytyjskiego MSZ. Innymi słowy, zgłosił swoje podejrzenia odpowiednim służbom.
Właściwe to służby zwróciły się do Orwella. Dział Badań Informacji (DBI) utworzony w 1948 r., był bardzo zainteresowany pomocą Orwella. Cele - zbieranie faktów na temat działalności osób i organizacji prokomunistycznych oraz antykomunistyczna propaganda – wszystko ściśle tajne. Jednocześnie praca departamentu nie powinna wyglądać jak szczere działania propagandowe. Właśnie dlatego (DBI) wolał używać lewicy niż prawicy - w ich ustach potępienie komunizmu wzbudzało większe zaufanie. A wśród lewicy najbardziej popularnym i znanym był oczywiście Orwell.

Reputacja Orwella jako bojownika przeciwko komunistycznemu zagrożeniu pod koniec lat 40. była bardzo wysoka. Jego „Folwark zwierzęcy” został wydrukowany w dużej liczbie w języku rosyjskim i przeznaczony do dystrybucji wśród wojska w sowieckich strefach w Berlinie i Wiedniu. Za granicą ambasady brytyjskie marzyły o tłumaczeniach Orwella dla „pracy ze społecznością”. Rosyjscy uchodźcy w Niemczech Zachodnich poprosili Orwella o pieniądze na druk ‘’Folwarku’’ i entuzjastycznie nazwali książkę „wybitną bronią w walce z bolszewizmem”.

Relacjonując swoje, Kirman powiedziała, że był entuzjastycznie nastawiony do walki z wpływami komunistycznymi, ale był już zbyt chory i słaby, aby pisać niestandardowe artykuły. Jest jednak w stanie pomóc zrozumieć sympatie polityczne współczesnych mu ludzi. „Mógłbym,” powiedział Orwell do JII, „dostarczyć listę dziennikarzy i pisarzy, którzy moim zdaniem są ukrytymi komunistami, towarzyszami podróży lub mają skłonność do sympatyzowania z komunistami, iz tego powodu nie należy im ufać jako propagandystów”. Oferta została przyjęta z zadowoleniem.

Big Brother is watching you!

Dla wielu może wydawać się naturalne, że Orwell wybrał ZSRR jako prototyp swojej pracy. Należy jednak pamiętać, że Orwell mieszkał w Anglii i wiedział znacznie więcej o Anglii niż o mitycznym ZSRR w którym nigdy nie był.Ogólnie rzecz biorąc problem „Wielkiego Brata” nie przestaje gnębić Brytyjczyków od czasów Orwella aż po dziś dzień gdyż w Wielkiej Brytanii najwyższe stężenie kamer monitorujących na mieszkańca a patos brytyjskich bojowników z totalitarnymi gadżetami jest znacznie bardziej precyzyjnie zdefiniowany i wyraźnie ukierunkowany niż, powiedzmy, w środowisku rosyjskich liberałów.

 

‘’Kapusie’’ za demokracje
Niezależnie od motywów i okoliczności epoki Orwella, fakt pozostaje faktem, jeden z największych bojowników przeciwko totalitaryzmowi XX wieku pod koniec życia, broniący wartości demokratycznych, stał się ‘’kapusiem’’.

Podsumowanie:

Sam Orwell był przychylny anarchistom, a w swoich tekstach opisał mechanizmy realizacji nieludzkiego totalitarnego skur…enia, w który wpada świat, z mnóstwem kamer wideo z kartami kredytowymi, które pozwalają w pełni kontrolować gotówkę i przepływy pieniężne, z danymi biometrycznymi - ogólnie wszystkie korzyści cywilizowanych państw. Co jednak nie powstrzymało autora przed „nawróceniem sie” i kapowaniem doIntelligence Service na swoich kolegów po fachu którzy mieli inne poglądy  i skomponowaniem słynnej „Listy Orwella”

Pozdrawiam.

Na podstawie:

https://www.kommersant.ru/doc/14556

https://en.wikipedia.org/wiki/Orwell%27s_list

 

 

 

KOMENTARZE

 • @fretka
  Zaraz przyjdzie Husky i obsika sobie ogon .Salute 5*. :)))
 • @Repsol 23:52:10
  Z przyjemnoscia moge tez i komus
  8-))))
 • autorka
  //poeta Stephen Spender jest „bardzo niewiarygodny i podlega wpływom innych ludzi”, ma „tendencje homoseksualne”. //

  Spender urodził się w Kensington w Londynie
  Ojciec Harold Spender i matka Violet Hilda Schuster zydowka zreszta
  Druga żona Harolda Spendera , Natasza , którą poślubił w 1941 r., Również była Żydówką.

  W 1933 r.Stephen Spender zakochał się w Tony Hyndmanie i mieszkali razem w latach 1935–1936
  Spender miał romans z Muriel Gardiner . W liście do Christophera Isherwooda z września 1934 r. Powiedział: „Uważam chłopców za znacznie bardziej atrakcyjnych, w rzeczywistości jestem raczej bardziej niż zwykle podatny, ale tak naprawdę uważam fakt aktu seksualnego z kobietami za bardziej straszniejszy, bardziej obrzydliwy
  Był członkiem-założycielem Towarzystwa Reformy Prawa Homoseksualnego, lobbując za uchyleniem przepisów dotyczących sodomii w Wielkiej Brytanii
 • ZSRR
  "1984" miało opisywać dyktaturę komunistycznego państwa jak Związek Radziecki. Dzisiaj okazuje się każdemu, że to była wyrafinowana żydowska propaganda. Anglia rządzona przez rodzinę niemieckich kryptożydów, na czele z królową Elżbietą przekształciła wyspę w totalitarne państwo policyjne.

  Ciekawe, czy Orwell w ogóle znał rosyjski?
 • @Husky 00:09:18
  No i co ta PISanina ma wspólnego z treścią notki ?. Something kogoś po....ało .Salut :))) Ps .Jak zwykle obsikałeś PIS klaków .
 • @adevo 00:21:39
  Gdzie tam Orwell znał tylko języki od butów . Prawda ? . Opowieści dziwnej treści , pośmiałem się również . :)))))
 • @Husky 00:09:18
  Mi się wydaję, że autor tego tekstu w oryginale ma jakiś sentyment do Orwella i żeby złagodzić ból wymyślił historyjkę z oświadczynami.
  Jak podaje Wikipedia Orwell krótko przed śmiercią, w 1949 r., Orwell poślubił redaktorkę Sone Brownell.
 • @Repsol 00:23:19
  To notka dla kumatych , nie dla gamoni
  Salut 8-))))
 • @fretka 00:30:21
  Brownell poznała Orwella, kiedy pracowała jako asystentka Cyrila Connolly , jego przyjaciela z Eton College , w czasopiśmie literackim Horizon . Po śmierci swojej jego pierwszej żony Eileen O'Shaughnessy , 13 października 1949 r. Ożenił się z Brownellem, zaledwie trzy miesiące przed śmiercią z powodu gruźlicy .
  Brownell zmarła w Londynie na raka mózgu w grudniu 1980 roku, bez grosza, wydając fortunę, próbując chronić dobre imię Orwella
 • @adevo 00:21:39
  Orwell pracował w korporacji BBC i opisał otaczający siebie świat.
 • @Husky 00:41:53
  Właśnie, w 45 umiera mu żona i w ciągu 4 lat oświadcza się dwom kobietom? Czy to jest poważna osoba?
 • @fretka 00:51:29
  Jak to jest.
  Komuna opierała się na donosicielach. W zasadzie głównie pochodzenia żydowskiego. Wydaje się, że z tej racji, że było i jest to uwarunkowanie religijne.

  Tu przypadek donosu na "komunę".
  To się mieści "w ta sama rubryka". I chyba, co wskazują też komentarze, też jest jakoś związana z osobami o żydowskich korzeniach.

  Mam pytanie: jak to ma się łączyć z utrzymaniem porządku społecznego? Bo w końcu chyba to jest przedmiotem naszych tu rozważań.
  Ogólnie: czy donoszenie - np. żona donosi na męża, że ten ją źle traktuje, ma być normą społeczną?
 • Lista Orwella
  Isaac Deutscher
  (3 kwietnia 1907 r. - 19 sierpnia 1967 r.) Był polskim żydem,marksistowskim pisarzem, dziennikarzem a także działaczem politycznym, który przeprowadził się do Wielkiej Brytanii przed wybuchem II wojny światowej . Najbardziej znany jest jako biograf Leona Trockiego i Józefa Stalina oraz jako komentator spraw radzieckich . Jego trzytomowa biografia Trockiego była bardzo wpływowa wśród brytyjskiej Nowej Lewicy

  Walter Duranty
  (25 mają 1884 r. - 3 października 1957 r.) Był urodzonym w Liverpoolu anglo-amerykańskim dziennikarzem, który przez czternaście lat (1922–1936) pełnił funkcję szefa biura moskiewskiego New York Times po zwycięstwie bolszewików.Duranty przeprowadził się do Związku Radzieckiego w 1921 roku
  Duranty argumentował, że mentalność Związku Radzieckiego w 1931 r. Znacznie różniła się od percepcji stworzonej przez idee Karola Marksa . Duranty stwierdził: „Bardziej właściwe byłoby odniesienie się do zasady obecnej w okresie panowania Stalina jako "Stalinizm" (który Duranty) postrzegał jako ....postęp i integrację marksizmu w połączeniu z leninizmem .
  W 1933 r. Stalin nagrodził tę pochwałę i uznanie, mówiąc, że Duranty próbował „powiedzieć prawdę o naszym kraju”
 • Czy to źle?
  " W specjalnym niebieskim zeszycie Orwell skrupulatnie zapisał nazwiska tych, którzy z jego punktu widzenia stosowali się do poglądów komunistycznych, sympatyzując z komunistami..."
  ------------------
  Swoje wiedział - więc i wokół siebie rozglądał się uważnie.
 • @adevo 00:21:39 Książki, nie znającego z autopsji ZSRR Orwella należy czytać "w LUSTRZE"
  jako opis rzeczywistości, w której żył rzeczony wynalazca "double thinking" oraz "pokój to wojna", "wolność to zniewolenia" czy "love is hate" - czyli rzeczywistość którą akurat dziś w III RP mamy.

  Po prostu, zgodnie z arystotelesowskim "nihil est in intellectu quod prius non fuerit in sensu" Orwell zmyślnie opisał swój własny kraj podstawiając w miejsce GB, USSR. I to z łatwością sprzedał lokalnej propagandzie.

  czyli,jak zauważył "adevo"

  //"1984" miało opisywać dyktaturę komunistycznego państwa jak Związek Radziecki. Dzisiaj okazuje się każdemu, że to była wyrafinowana żydowska propaganda. Anglia rządzona przez rodzinę niemieckich kryptożydów, na czele z królową Elżbietą przekształciła wyspę w totalitarne państwo policyjne.//

  Ot i przy okazji, charakterystyczny "nosek" szefa Zachodniej Filozofii , angielskiego arystokraty, Bertranda Russela, który w 1920 roku, w trakcie oficjalnej wizyty do Rosyjskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (spotkał się on tam z Leninem), dostrzegł w niej taka ogromną ilość towarzyszy z semickimi rysami...

  http://markglogg.eu/wp-content/uploads/2019/06/Bertrand-Russel-1921.jpg
 • Orwell jako świadectwo-ofiara gruźlicy!!!
  "George Orwell zmarł w Londynie w wieku czterdziestu siedmiu lat na gruźlicę (której nabawił się w 1938) na kilka dni przed zamierzoną podróżą do sanatorium w Szwajcarii. Czas ostatnich trzech lat życia dzielił między łóżkiem szpitalnym, tworzeniem Roku 1984, wreszcie wyprawami ukochanym motocyklem Royal Enfield 350."
  https://pl.wikipedia.org/wiki/George_Orwell


  "Gdyby nie gruźlica dłużej mogliby tworzyć pisarze tacy, jak Anton Czechow czy George Orwell, a u nas Juliusz Słowacki i Stanisław Brzozowski. Inaczej wyglądałaby matematyka, gdyby Niels Abel czy Bernhard Reimann nie umarli przedwcześnie. Itd. itp., listę tę można by wydłużać."
  https://kierul.wordpress.com/2019/07/21/streptomycyna-pierwszy-lek-przeciw-gruzlicy-1943/

  "BCG (Bacillus Calmette-Guérin) - szczepionka przeciw gruźlicy opracowana we Francji przez Alberta Calmette'a i Camille'a Guérina i wprowadzona w 1921 (...) Szczepienia okazały się skuteczne w Europie i krajach rozwijających się. Próby z tą szczepionką w USA wykazały niewielkie właściwości ochronne (odmienny szczep Mycobacterium tuberculosis), w pozostałych krajach zaobserwowano zróżnicowaną skuteczność. Obecnie stosowana w Europie, nieużywana w USA."
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczepionka_BCG

  I co nam antyszczepionkowcy-frajerzy będą pierd... o głupotach, które zasłyszeli od zawodowych hipnotyzerów/marketingowców etc.
 • Każda dyktatura opiera się na donosach.
  Największymi donosicielami jest mafia żydowska dla której donosy to "sól" istnienia..
  Oni stworzyli wiele organizacji których jedynym zadaniem jest donoszenie na każdy objaw krytyki mafii żydowskiej.
  W Polsce to samo ... skrytykujesz lub ośmieszysz mafię i już masz donosy w prokuraturze... a prokuratora robi w portki ze strachu że mafia i na nią doniesie ...gdzieś wyżej..
  Tak działa terroryzm donosów.

  Z drugiej strony każdy wywiad opiera się na donosach swojej agentury.
  Z trzeciej strony donoszenie o przestępstwach jest jednym z warunków walki z przestępczością.

  Z tych trzech przykładów tylko dwa ostatnie są pro państwowe a ten pierwszy jest terrorystyczny.
 • @Oscar 15:41:49
  Ilu w PRL-u bylo zarejestrowanych T.W
 • @Berkeley72 10:48:07
  Trafne wnioski...
  Orwella mamy nie od dzisiaj na tzw zachodzie a od 89r w Polsce.
  Już nie raz nie dwa zauważałem ten oczywisty dzisiaj fakt...

  Życie znowu zrobiło z solidaruchów głupa .. oni kochali Orwella czytając go wprost jako satyrę na ZSRR ...podczas gdy jak widzimy była to uzasadniona satyra na tzw zachód... teraz solidaruchy znienawidzą Orwella...okrzykną go komuchem agentem Putna... będą obalać jego pomniki...wymazywać z Wikipedii...blokować w sieci jego nazwisko..
 • @Husky 15:46:02
  Nie wiem Husky.. ale wiem że np w "wolnej" Francji w każdej knajpie był etatowy kapuś...w każdej... knajpa bez kapusia nie dostawała pozwolenia na działanie.

  Myślę że tak jest na całym zachodzie ... a w USA hehehe sam wiesz...
  a w sieci heheheh wszystko jest rejestrowane przez globalnych kapusiów i filtrowane w poszukiwaniu "nieprawomyślnych"... oprogramowanie , serwery , obsługa i wykorzystywanie "by USSrael".
  Globalna inwigilacja to specjalność USSraela... a gdy chiński smartfon nie dał dostępu do podsłuchiwana służbom USSraela to nastąpił natychmiast globalny atak na jego firmę.
  Jak myślisz Husky ilu kapusiów zatrudnia Ussrael na świecie bo to globalna inicjatywa ?

  Tej liczby nikt nie jest wstanie przebić..
 • piękne
  Z innego tematu,

  ☆ https://m.youtube.com/watch?v=gzdXGrBCURo ☆

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY